top of page

Daria Nawój brązową medalistką Mistrzostw Polski we wspinaczce

W miniony weekend w Lublinie rozegrane zostały Mistrzostwa Polski seniorów w konkurencji wspinaczki bouldering. Reprezentantka tarnowskiego klubu sportowego Sportiva Daria Nawój wywalczyła swój pierwszy medal w seniorskiej rywalizacji, plasując się na trzecim miejscu wśród kobiet.


Podium kobiet MP 2021 w boulderingu, Bianka Janecka, Ida Kupś, Daria Nawój, fot. Arkadiusz Kamiński


Warto podkreślić, że uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie jest jeszcze juniorką (16 lat). W Lublinie po raz pierwszy w karierze awansowała do rundy finałowej imprezy mistrzowskiej, dzięki świetnej wspinaczce zdołała pokonać o wiele bardziej doświadczone zawodniczki i wywalczyła swój pierwszy - brązowy medal najważniejszych zwodów w kraju.


Brązowa medalistka Mistrzostw Polski - Daria Nawój z KS Sportiva, fot. Arkadiusz Kamiński


Daria dzięki temu wynikowi wywalczyła również kwalifikację do seniorskiej reprezentacji na Puchar Europy w boulderingu, który odbędzie się na początku sierpnia w Krakowie. Wynikiem z Lublina młoda zawodniczka zagwarantowała sobie również miejsce w składzie kadry narodowej na sezon 2022.


Daria Nawój wspina się od siedmiu lat, trenuje pod okiem mistrzyni wspinaczki Edyty Ropek i doświadczonego trenera Arkadiusza Kamińskiego. Ma już za sobą pierwsze starty w zawodach międzynarodowych, między innymi 13 miejsce trójboju olimpijskim w Mistrzostwach Świata Juniorów w Arco (ITA) z 2019 roku.


Daria Nawój podczas startu w finale MP w Lublinie, fot. Arkadiusz Kamiński


Wyniki Darii są dobrą prognozą przed organizowanymi w Małopolsce Igrzyskami Europejskimi 2023, gdzie wspinaczka sportowa będzie jedną z rozgrywanych konkurencji. Zawodniczka Sportivy z pewnością będzie walczyć o kwalifikacje do tych Igrzysk, zwłaszcza, że rywalizacja we wspinaczce odbywać się będzie w Tarnowie.Przejście problemu nr 3 w wykonaniu Darii Nawój,


Druga ze startujących w mistrzostwach tarnowianek, Kinga Pałka z MKS PM Tarnów uplasowała się na ósmej pozycji. Zmagania w Lublinie zwyciężyła Ida Kupś z KS Korona, drugie miejsce zajęła Bianka Janecka z KW Częstochowa. Wśród mężczyzn zwyciężył Jakub Jodłowski z KW Trójmiasto, drugi był Jakub Ziętek z KW Bielsko-Biała, trzeci Adrian Chmiała z KS Korona.Finałowy problem nr 1 w wykonaniu Darii Nawój


Start Darii Nawój w Lublinie był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasta Tarnowa w ramach zadania „Poprawa warunków uprawiania sportu w klubach sportowych działających na terenie GMT”.


Oficjalne wyniki MP w Lublinie na stronie PZA >>Daria na finałowym problemie nr 4


Poniżej kilka ujęć z startu Darii Nawój w MP. Fot. Arkadiusz Kamiński150 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page