top of page

Podsumowanie konsultacji Akademii Przygotowań Olimpijskich we wspinaczce na czas - zdjęcia + film

W miniony weekend 15-16 stycznia na ściance Skarpa Bytom Rozbark w Bytomiu odbyły się pierwsze konsultacje Akademii Przygotowań Olimpijskich we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas.Celem akademii jest wspieranie młodych zawodników wspinaczki sportowej w długofalowych przygotowaniach do współzawodnictwa sportowego rangi krajowej i międzynarodowej, poprzez organizację międzyklubowego szkolenia sportowego. Organizatorem konsultacji był Klub Sportowy Sportiva z Tarnowa, inicjatorami projektu są: Edyta Ropek, Andrzej Kajdan i Arkadiusz Kamiński.

Uczestnicy konsultacji Akademii Przygotowań Olimpijskich, Bytom, styczeń 2022.


W akcji szkoleniowej uczestniczyło dwudziestu czterech zawodników z dziesięciu klubów wspinaczkowych: KS Move z Krakowa, KS Skarpa Bytom, GTW Gliwice, KWS Klif Tarnowskie Góry, KS Progres Kraków, KS Sportiva Tarnów, KW Boulder Zone Nowy Sącz, MKS PM Tarnów, KS Korona Kraków, Rzeszowski Klub Wysokogórski.

Gabriel Kasiński vs Aleksandra Kopcińska, fot. A. Kamiński


Podczas zajęć młodzi wspinacze zostali podzieleni na dwie grupy. Zawodników specjalizujących się we wspinaczce na czas, posiadających już doświadczenie na drodze do bicia rekordu świata. W tej grupie skupino się głownie nad doskonaleniem techniki biegania, ewentualną zmianą patentów przejścia standardu, treningu szybkości czy czasu reakcji.

Karolina Ptak podczas biegu, fot. A. Kamiński


Druga grupa to zawodnicy mniej zaawansowani i stawiający pierwsze kroki, tu główny nacisk położony został nad wypracowaniem właściwej techniki pokonywania standardu, adekwatnej do wieku, wzrostu i możliwości danego zawodnika. Przeprowadzono również ćwiczenia związane z wizualizacją i zapamiętywaniem poszczególnych sekwencji ruchowych, nauki prawidłowej procedury startowej czy ćwiczenia czasu reakcji.

Karolina Ptak i Edyta Ropek podczas omawiania techniki, fot. A. Kamiński


Wśród uczestników Akademii był również zawodnik specjalizujący się w lodowej wspinaczce na czas, tu głównie we współpracy z trenerami starano się przełożyć trening „letnich” czasówek na przygotowania do zawodów w tej konkurencji. W trackie akcji, wśród chętnych zawodników przeprowadzono również testy zdolności motorycznych. W obu grupach przeprowadzono trening w formie symulacji startu w zawodach.

Andrzej Kajdan z grupą zawodników, przed symulacją startu w zawodach, fot. A. Kamiński


Miejscem konsultacji był jeden z najlepszych obiektów do treningu wspinaczki na czas w tej części Europy – ścianka Skarpa Bytom Rozbark, która oferuje sporą liczbę dróg w tzw. standardzie IFSC, a także listewki wykorzystywane do treningu szybkość – wszystkie drogi wyposażone są w automatyczne systemy asekuracji. Kompleks w Bytomiu to także doskonałe zaplecze treningowe w konkurencji prowadzenie i bouldering, a także dogodna baza noclegowa.

Daria Nawój podczas treningu prowadzenia, fot. A. Kamiński


Zajęcia sportowe podczas Akademii prowadzili doświadczeni trenerzy wspinaczki na czas, na czele z wielokrotną medalistką tej konkurencji Edytą Ropek, doświadczonymi trenerami Andrzejem Kajdanem i Arkadiuszem Kamińskim. Za część treningu motorycznego odpowiadała trenerka Justyna Cesarz, swojego wsparcia podczas zajęć z młodszymi zawodnikami udzieliły również Bożena Bator i Ula Tabiszewska ze Stowarzyszenia Zacięcie.

Zuzanna Luby i Bartosz Laskowski na starcie, fot. A. Kamiński


Szczegółowe informacje na temat logistyki samej akcji można poznać w komunikacie organizacyjnym www.sportiva-climbing.com/akademia. W planach są kolejne konsultacje w ramach Akademii Przygotowań Olimpijskich, w okresie wiosenno – letnim inicjatorzy projektu chcą zrealizować konsultacje w dwuboju olimpijskim oraz klubowy sparing w czasówkach.

Akcje Akademii Przygotowań Olimpijskich są otwarte dla wszystkich chętnych, zapraszam serdecznie do współpracy przy tworzeniu kolejnych tego typu wydarzeń kluby, sekcje i trenerów, kontakt: sportiva.climbing@outlook.com
221 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page